Quick Order Page

Select a category tab below and quickly add products to your cart.
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
Takhini River Ranch Ground Beef Lean

Lean ground beef, great for burgers, meat pies, shepherd’s pie and really great mixed with ground pork or ground lamb for meat loaves or burgers.  We vacuum pack in flat packs that are great for a quick thaw and for layering in the freezer.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$9.00
Beef - Butt Tenderloin Steak

A Butt Tenderloin steak comes from the thickest part of the tenderloin and is the Sirloin end of the tenderloin. Ideal for preparing Chateabriand and Beef Wellington. Can be cut into smaller steaks such as Filet Mignon and Filet steak.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$19.10
Beef - Heart

The heart is one of the more versatile organ meats low in fat. It takes well to quick cooking or long stewing.

Price per Heart. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$20.00
Beef - Liver

Beef liver is lovely dipped in flour and fried with onions. Either you like liver or you don’t, there does not seem to be an in between.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$5.00
Beef - Ox Tail

The name Oxtail is the culinary term for beef tail. It is a very popular item in kitchens world wide and has been know as a comfort food for many. It requires a long cooking time to release the gelatin that is found in the tail and to slowly release the flavors and tenderness of the product

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$8.00
Beef - Prime Rib Roast

The King of all cuts, this roast is cut from the primal rib. It has a large eye of meat, beautifuly marbled,and it is very tender as it is a muscle that is not used too much

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$20.90
Beef - Long Ribs

Long ribs are often associated with BBQ Beef ribs. They can also be called Dinosaur ribs.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$10.00
Beef - Short Ribs

Short ribs are taken from the brisket,plate,chuck or rib area of the cattle. They require low temperature and slow cooking to bring out the flavor of this cut.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$7.00
Beef - Sirloin Tip Steak

The sirloin steak is cut from the sirloin, the subprimal posterior to the short loin where the T-bone, porterhouse, and club steaks are cut. The sirloin is actually divided into several types of steak. The top sirloin is the most prized of these and is specifically marked for sale under that name. The bottom sirloin, which is less tender and much larger, is typically marked for sale simply as “sirloin steak”. The bottom sirloin, in turn, connects to the sirloin tip roast.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Corned Beef

This product is custom crafted on site by our butcher from his secret recipe. It starts out as a salt cured brisket and then is givien a loving touch with many seasoning and spices. It goes along great with boiled cabbage, saurkraut and good rye bread and hot mustard

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Beef - Tongue

Beef tongue is found in many national cuisines and can be boiled, pickled, roasted and braised in sauces. It contains fatty acids as well as zinc, choline, iron and B12

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$25.00
Beef - Prime Rib Steak

The Prime Rib steak comes from the Prime rib roast with the bone attached. It is an ideal steak for grilling and it is very tender, juicy and flavorful. Great with prawns or a lobster tail or two.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$19.55
Beef - Sirloin Roast

This roast is cut usually from the Top Sirloin. It is tender, juicy, plenty of marbling and quite tasty.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$13.20
Beef - T-Bone Steak

T-Bone is cut from the Short Loin. It is made up of the New York Strip steak and the Tenderloin separted by a T shaped bone. Great for grilling

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$19.10
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
Pork Back Ribs

Named Baby back ribs because of the smaller size of the bones as compared to Spareribs, these ribs are more tender than side ribs and some say with more flavour. The are found in the shoulder section of the pig

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.44
Pork Belly (Skin ON)

Pork belly can be made into so many tasty items, It can be smoked, cured for bacon, it can be roasted for dinners, cut into pieces for canapes, added to Ramen noodles.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$9.10
Pork Burger

Ground pork is terrific by itself or add to out ground meats. It has a lot of flavor and is very juicy due to its fat content. From meat balls to meatloaf and gyozas and sausage rolls ground pork is very handy in the kitchen

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$7.00
Pork Butt Roast

Pork Butt Roast is cut from the shoulder of the pig and is typically used in pulled pork. It can be cut into steaks, roasted,brasied, stewed and ground for sausage

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.40
Pork Butt Steak

Pork Butt Steaks are from the shoulder of the pig. They are very popular in the Midwest and a part of St Louis BBQ. They can be baked, grilled, seared, braised. Some may come with bones attached.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.44
Pork Chops - Bone in

Pork chops are from the Loin of the animal. It is a leaner cut than most of of the pork cuts and can be quickly dried out when cooking. Attention to techniques is important. Pork is one of the more commonly consumed meats in the world

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.40
Pork Hocks (Skin ON)

The pork hock is found on the lower segment of the pig. It is the ankle of the animal. It does not have alot of fat but can be made tender as the break down of collagen happens as it cooks. Ideal for soups and very tasty when smoked and simmered for a long period of time

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$7.30
Pork Outside Round

The outside round comes from the primal leg cut. It can be used to make kababs,schnitzels, and brasing. The outside round has a medium fat content so dry heat cooking can also be used, long cooking times are essential.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.40
Pork Shoulder

Pork shoulder is also know as Pork butt , located just above the the standard picnic cut. It is call a Butt because of the barrels it was stored in during the Revolutionary War. The name Boston Butt is because it was a New England specialty. Ideal for pulled pork and roasting

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.40
Pork Tenderloin

The Pork Tenderloin is also know as thee pork fillet, pork steak, or Gentlemens Cut. It is a long thin cut of pork that is very tender, juicy and cooks very quickley.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$6.44
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
Andouille Sausage

4 per package / approx. weight of .5Kg

Ingredients : black pepper, mustard, crushed chilies, cayenne, paprika, mace, thyme, garlic powder, allspice

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
Beef and Onion Sausage

This is a hearty sausage great with potatoes and gravy.  

 

4 per package / approx. weight of .5Kg

 

Ingredients : salt, mustard, onions, white pepper

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
Beef Chorizo Sausage

Our sausages are hand crafted using spices blended together in the shop. This sausage is spicy and is a little more expensive due to all the wonderful spices in this special sausage. 

 

4 per package / approx. weight of 0.5Kg

 

INGREDIENTS : Salt, mustard, onion powder, white vinegar, paprika, garlic powder, cloves, oregano, cayenne, crushed chilies, cumin, coriander

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$13.20
Bratwurst Beef Sausage

4 per package / approx. weight of 0.5Kg

Ingredients : salt, black pepper, mustard, coriander, nutmeg, onion powder, paprika, caraway, majoram

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
Breakfast Sausage - Pork

16 per package

 

Ingredients : white salt, mustard, onion powder, celery powder, nutmeg, coriander, white pepper

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
Cherry Pork/Lamb Sausage

This sausage is a great breakfast sausage as it gives the subtle taste of lamb and cherry and goes wonderful with eggs and hashbrowns or is great in eggs benny made with Bannock, Yukon Style.

  • Eight sausages per pack.
  • Each pack is about 0.75lb. $14.66/lb or $11/pack.
  • Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

 

Ingredients : salt, glazed cherries, mustard, mace, white pepper, onion powder, coriander, allspice,

Eight sausages per pack. Each pack is about 0.75lb. $14.66/lb or $11/pack.
Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$11.00
English Bangers Sausages

4 per package / approx. weight of .5Kg

Ingredients : salt, sage, white pepper, mace, ginger, bread crumbs

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
Italian Beef Sausage

4 per package / approx. weight of .5Kg

Ingredients : salt, mustard, coriander, anise, cayenne, caraway, fennel

Made fresh on site

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.75
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
1/2 lamb

This product is processedon site and prepared as per your instructions. The side of lamb can be broken down into 7 primal cuts. They are Neck, Shoulder, Loin, Rib, Leg Breast, and the Front and Hind Shank. Also there will be grinding and ste meat available

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Lamb Burger

This product is ground and package on site. It is very versatile and can be used in many applications, meatball, ragus, burgers, filling for dumplings.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Lamb Chops

The lamb chop comes from the Lamb loin and 8 chops can be cut from each rib. They can be quick fry , can be breaded, baked served up with mint sauce

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$14.55
Lamb Ribs

The lamb rib or better known as the lamb rack contains eight rib bones. They can also be cut into smaller rib chops. The lamb rack makes a delicious roast and works well with mint sauce, rosemary and different styles of mustard.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Lamb Shank

The Shank is cut from the shin on either the front or hind leg. It is one of the most flavourful pieces of the animal with a very thin membrane and a thin layer of fat. It is said to be leaner than a sirloin steak.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$11.81
Lamb Stew Meat

Lamb stew meat use the tougher cuts of meat of older sheep (over 2 years) cut into smaller pieces, seared in hot fat and simmered in a flavoured liquid slowly for a long period of time

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
Leg of Lamb

The two hind legs of the lamb are the only ones referred to as a leg of lamb. This large cut is leaner and has some rather tender cuts. Can be left whole or subdivided into smaller cuts. Cooking is done by dry heat methods

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$14.00
Whole Lamb

The Lamb is cut on site as per your instructions. The lamb carcass has the following cuts, Neck, Shoulder, Rack, Loin, Breast, Flank, Leg, Sirloin, and Shanks

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$12.00
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
Hinterland Hulless Barley Flour

Hinterland Hulless Barley Flour grown and processed in the Yukon, has an outer hull that is loosely attached to the kernel and falls off naturally during harvesting which leads to less processing and ensures that all of the bran and germ are retained.
Barley is one of the oldest known cultivated grains with a variety of benefits when used as part of a healthy diet. It is low in gluten and fat but high in both soluble and insoluble fiber which are shown to contribute to the maintenance of blood sugar and cholesterol levels.
This versatile flour lends a mildly nutty flavor to baked goods with a pleasing texture perfect for cookies, muffins, quick breads and pancakes. You can take advantage of the benefits of Barley by replacing some or all of the all purpose wheat flour with Barley flour in your favorite recipes.

1 Kg

$0.00
Hinterland Wheat Flour - Grown and processed in the Yukon

This flour was grown and processed here in the Yukon, it is a hard Spring Wheat, which gets its name from the reddish- brown color of kernels, is sown in spring and harvested in late summer or early fall. It has the highest protein content of all wheat varieties and makes it therefore an excellent choice for baking due to its good gluten strength.
This hearty flour has a full-bodied whole wheat flavor and great rising abilities which makes it perfect for baking artisan breads, pizza dough, rolls and other yeasted recipes. Mix this flour with lower gluten flours such as barley or rye to add variety to your baking.
The Amiot Family has been farming grain in the fertile soil of the Yukon River Valley for almost a decade. The short growing seasons long days of intense sun cultivate nutritious wholesome grains that thrive in the unique Yukon environment.
All grain is milled using a traditional stone mill which results in a more nutritious and less refined product.

2.5 Kg bag

$0.00
Artic Char

It is a delicious mild fish, rich in Omega-3. Very inexpensive and pairs nicely with other foods

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$13.00
Bean North Coffee - Back Country Brew

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Bean-Caribou

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Bean-North-House-Blend

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Breakfast-Beans

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Colombian-Fondo-Paez

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Decaf-Delight

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Decaf-Hon.-Mtn-Water

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Decaf-Honduran

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Decaf-Midnight-Magic

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Fools-Gold

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Italian-Roast

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Kluane-Sunrise

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee - Organic Mayan

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Bean North Coffee -Nicaraguan-Las-Diosas

This coffee is certified organic and fair trade It has several different blends to satisfy your coffee cravings

Priced per pound.

$15.20$65.00
Eggs - Little Red Hen

Mandalay farms is the home of Yukon’s own Little Red Hen eggs. All the hens are free range and provided the best of care.

1 dozen -$7.00
1 case-$33.00

$7.00$33.75
ImageNameSummaryDescriptionPriceBuy
Bacon Wrapped Tenderloin - Grain fed - Certified Alberta Black Angus

These are lovely steaks, just right with lobster or prawns and a salad. 4 oz each and super tender.

Steaks are sold in a pack of 6 all individual wrapped.

$8.00
Canadian Free Range Turkey
  • $3.50/lb
  • No antibiotics, free-range
  • Average weight is 25-28 pounds
  • Average cost  $87.50

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$87.50
Canadian Lobster Tail

These are beautiful Canadian Lobster and we try to keep them in stock for special occasions but they move out fast. If you have a birthday or an Anniversary coming up just let us know and we will make sure we get some in and hold it for you for that special occasion.

Price per tail

$14.00
Canadian Pork Tenderloin

This cut comes from the primal loin. It is very tender and flavorful. It can be stuffed and rolled, cut into medallions and seared, roasted whole with mushrooms. It is very versitile.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$9.90
Chicken Breast Bites

These are great in the air fryer and with sweet and sour sauce. For those times when you simply don’t have time to cook

Price per case 3 kg

$26.85
Chicken Cordon Bleu 7 0z

This is a quality chicken breast and it  is stuffed with ham and swiss cheese and is ready to heat and serve.

Price per breast

$4.69
Cod Fillet

These fillets are super for beer battered fish and chips, one of our favorites on the farm.

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$7.25
Crinkle Cut Sweet Potatoe Fries

These fries are a nice change from potatoe fries and cook nicely in the air fryer.

Price per package 4.5 lbs

$10.14
Fabulous Fries - 5 lb bag

These fries are excellent paired with our cod for a perfect fish and chips dinner. These are super crispy and a staple for any home.

5 lb bag

$7.50
Garlic Breaded Boneless Pork Ribs

These are excellent garlic boneless pork, it is nice in the air fryer or served with good ole fashioned sweet and sour sauce.

Price per case 2kg

$11.75
Gourmet Cabbage Rolls

There are 16 large cabbage rolls per tray, no msg.

Price per tray of cabbage rolls

$36.75
Harvest Butternut Squash Soup

A hearty soup, we find this soup serves 4 large bowls or 6 med to small bowls. With fresh bread it really is a hit.

Price per package of soup. 4 large bowls

$12.95
Jumbo Shrimp

These Shrimp are a staple on the farm, we use them in a lot of different dishes

2 lb bags of shrimp

$30.00
Lobster Bisque

This soup is ready to just put in a sauce pan and heat for an elegant dinner. Our favorite at home for sure. This is great to take camping as it is frozen and will keep your cooler cold and when it thaws its time for dinner. Great with a nice slice of garlic toast or home made bread.

Price per package of soup. 4 large bowls

$24.78
Mussels in shell

Thes Mussels are so simple just thaw, open the bag pour into a pot and steam for 2 minutes.  Great appy for sure.  Really they dont even need butter they taste so good.

1lb bag

$7.50
New York Strip Loin Steaks - Grain fed - Certified Black Angus

Beautiful Steaks, all steaks are cut in our butcher shop so the wieght varies

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$16.60
Pasta - Portobello & Cheese Ravioli

This ravioli is a high end ravioli which is great paired with a pesto sauce.

Price per package

$30.30
Pasta - Ravioli Beef

This ravioli is a high end ravioli which is great paired with a pesto sauce.

Price per package

$26.10
Prime Rib Roast - Grain Fed - Certified Black Angus

This is certified Angus Beef and the very best one can buy.  It will be marbled and tender.  This is Alberta beef, it is grain finished , if you have issues with grain check out our our local meat section.  Our local meat that is grass fed, it  is always a bit smaller, as the animals only eat grass.  So if your looking for a really big Prime Rib,  this is the way to go for sure.   That special meal.

This product is sold by the pound

$19.10
Prime Ribs Steaks Certified Black Angus

Prime Rib is very popular and we have a limited amount of prime rib from our own calves, we have sourced certified black angus prime rib, marbled and very tender which we offer on an ongoing basis. These steaks have the bone in and are very tender.   

Priced per lb

$19.00
Quality Crab Cakes

These crab cakes are a great starter and even better in an eggs benedict.

There are 8 crab cakes in each package

$18.00
Quality Lasagna

Traditional lasagna with meat is a classic and satisfying option with rich sauce, delicious noodles and hearty beef. Serve with garlic toast and a green salad for a complete meal solution. Save time and labor with simple preparation without sacrificing quality.

Price per tray

$28.50
Seasoned Chicken Kabobs

These Kabobs are great for an easy dinner, a little spice and a side of rice and dinner is ready.

Price per package

$6.30
Signature Chicken Tortilla Soup

This is a great soup with beans, chicken and lots of flavor.

Price per package of soup. 4 large bowls

$11.83
Thick Cut Sliced Bacon - Canadian

We try our best to have bacon all the time made right at the farm, but when we run out this is what our go to is next.  

Price per pound. Packages vary in size—final cost adjusted to actual weight.

$8.15
Triple AAA New York Strip

Have Steak and Crab for a great stay at home evening.

Add the crab cakes on for only $ 18.00 for 8 crab cakes,  what a treat!

8 oz steak

$10.00